English
русский
Українська

Trending:

Czego nie jeść na śniadanie: 12 najpopularniejszych potraw, które wszyscy jedzą

Iryna MelnichenkoLS Food
Produkty na śniadanie
Produkty na śniadanie. Źródło: pexels.com

Śniadanie to bardzo ważny i według ekspertów najważniejszy posiłek, który daje zastrzyk energii na kilka godzin. Dlatego powinno być jak najbardziej zdrowe, zbilansowane i oczywiście smaczne.

Jogurt z dodatkami

Dietetyk Olga Usenko podzieliła się na Instagramie, jakich potraw zdecydowanie należy unikać na śniadanie.

Eksperci nie zalecają spożywania na śniadanie tłustych, pikantnych, słodkich, smażonych potraw, a także picia kawy, która podrażnia ściany żołądka. Najlepsze potrawy na śniadanie to: podlewana owsianka, zupa, jogurt naturalny z jagodami, omlety, jajka w koszulce, kanapki rybne i sałatki.

Wskazówki od dietetyka

Top 12 produktów, których należy unikać:

Mleczna owsianka na śniadanie

1. Biały chleb/tosty

Tosty i białe pieczywo nie są sycące i nie są wytwarzane z pełnych ziaren. Dlatego lepiej jest wybierać pieczywo pełnoziarniste i uzupełniać je jajkami i rybami.

Biały chleb

2. Naleśniki

Bazują na ciężkim cieście i dużej ilości cukru, który jest szkodliwy dla organizmu. Uczucie sytości po takim śniadaniu trwa dłużej niż 1 godzinę. Ponadto naleśniki i naleśniki są często podawane ze słodkimi dżemami i skondensowanym mlekiem, co dodatkowo zwiększy poziom cukru we krwi po jedzeniu.

3. Sosy

Sosy często powodują zgagę, a jeśli zjesz sos z jajkiem sadzonym na śniadanie, zadasz podwójny cios swojemu żołądkowi. Silny przepływ krwi powoduje zwiększenie wydzielania soku żołądkowego, a jego nadmiar jest wyrzucany do przełyku, powodując nieprzyjemne uczucie pieczenia.

4. Nutella i dżemy

5. Kiełbasa

Bekon z sosem

6. Kiełbaski

7. Bekon

8. Kaszka mleczna

9. Soki

Są niezdrowe, ponieważ zawierają czysty cukier i węglowodany. Ponadto uczucie głodu nie opuści Cię.

Sok morelowy

10. Suche słodkie płatki śniadaniowe lub płatki zbożowe

Płatki śniadaniowe są często bogate w węglowodany i cukier, ale ubogie w błonnik. W rezultacie mogą prowadzić do skoków poziomu cukru we krwi, które mogą powodować drastyczne zmiany nastroju. Ale jest wyjście dla miłośników płatków śniadaniowych! Wystarczy sprawdzić składniki i upewnić się, że śniadanie zawiera błonnik (co najmniej 3 gramy na porcję).

Owsianka śniadaniowa

11. Kandyzowane owoce

12. Pikle wszelkiego rodzaju

Produkty te nie mają nic pożytecznego poza przyjemnym smakiem, a poza tym zawierają dużo kwasu, który negatywnie wpływa na żołądek.

"Jeśli usuniesz produkty z tej listy, będziesz mieć najbardziej przydatne opcje pysznych potraw i dań śniadaniowych" - podsumował ekspert.

Co jeść na śniadanie

Inne wiadomości

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków