English
русский
Українська

Trending:

Dlaczego zdecydowanie powinieneś jeść orzechy: odpowiedź eksperta

Iryna MelnichenkoLS Food
Korzyści płynące z orzechów
Korzyści z orzechów. Źródło: pixabay.com

Orzechy DASH są skoncentrowanym źródłem składników odżywczych, witamin, minerałów i błonnika. Mają dość wysoką zawartość tłuszczu - 50-65 g na 100 g produktu. Najlepiej spożywać je na surowo, można je również dodawać do różnych deserów i sałatek.

Mieszanka orzechów

Dietetyk Switłana Fus opowiedziała nam na Instagramie o korzyściach płynących z orzechów i o tym, ile można ich jeść każdego dnia.

Korzyści z orzechów

"Tłuszcze zawarte w orzechach są przede wszystkim zdrowe, w ich naturalnej postaci, nietkniętej przez przetwórstwo przemysłowe. Znaczna część tłuszczów w orzechach to cenne jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe należące do grup omega-9, omega-3 i omega-6. Dzięki nim orzechy mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i mózgu" - wyjaśnia Fus.

Korzyści płynące z orzechów

Orzechy są dobre dla sytości

"Jest to satysfakcjonujący produkt, ponieważ zawiera białka i węglowodany w połączeniu z tłuszczami, błonnikiem pokarmowym, witaminami i minerałami. Jest to teraz bardzo przydatne" - dodał dietetyk.

Orzechy włoskie

"Chciałbym przypomnieć, że WHO wzywa dorosłych do włączenia do swojej zdrowej diety żywności bogatej w białko roślinne - owoce, warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i orzechy. Oczywiście białko roślinne, w tym orzechy, jest trawione nieco gorzej niż białko zwierzęce ze względu na błonnik pokarmowy, który zakłóca pracę enzymów trawiennych" - powiedziała Fus.

Suszone orzechy

Ekspert dodał, że zaleca się kupowanie orzechów tylko w łupinach, które chronią cenne tłuszcze i witaminę E przed utlenianiem. Tłuszcze w obranych orzechach szybko się utleniają i smakują jak zjełczałe masło.

Ile orzechów można zjeść dziennie?

"Po obraniu orzechy należy jeść na surowo, aby zachować zdrowe kwasy tłuszczowe i witaminę E. Prażenie orzechów to kolejny duży błąd we współczesnym żywieniu, ponieważ wysokie temperatury niszczą tłuszcze i zmniejszają zawartość witamin. Zalecam spożywanie orzechów na surowo, oddzielnie od czekolady i słodyczy!" - podsumowała ekspertka.

Suszone orzechy włoskie

Inne wiadomości

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków